Czy warto kupować mieszkanie pod wynajem?


Ceny mieszkań oraz innego rodzaju nieruchomości od dłuższego czasu spadają w dół. Odczuli to bardzo ci wszyscy, którzy w okresie najlepszej koniunktury nabyli mieszkanie na kredyt. Wartość wielu z tych kupionych wtedy mieszkań jest obecnie znacznie niższa niż wartość pozostałego do spłaty kredytu. Ale nic nie traci swej wartości w nieskończoność. W którymś momencie trend się odwraca. Czy to jest ten właśnie moment na rynku mieszkaniowym? Tego z całą pewnością nikt nie może powiedzieć. Ale wiele wskazuje na to, że średnia cena jednego metra kwadratowego mieszkania dobija do przysłowiowego dna.

Mieszkanie na wynajem może więc ponownie stać się dobrą opcją dla wszystkich innych inwestycji kapitałowych. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zakupione dzisiaj mieszkanie, które zostanie przeznaczone na wynajem przyniesie wynajmującemu podwójny profit. Po pierwsze będzie on otrzymywał miesięczny czynsz, którego wysokość, nawet zakładając niewygórowane wymagania wynajmującego, z pewnością będzie konkurencyjna w stosunku do oprocentowania lokat bankowych, które z racji kolejnych obniżek stóp procentowych konsekwentnie spada. A po drugie – sama wartość mieszkania będzie wzrastać wraz z polepszającą się sytuacją na rynku nieruchomości.

Jak wspomniano powyżej nikt nie może dać stuprocentowej gwarancji, że teraz jest ten korzystny czas, by zakupić mieszkanie na wynajem, ale statystyki i od lat niespotykane ceny mieszkań mówią same za siebie. Dla zainteresowanych dobrą wiadomością będzie również informacja, że banki zapewne wkrótce poluzują surową do tej pory politykę kredytową. Mieszkania staną się znowu łatwiej dostępne. Można więc zakładać sytuację, że raty zaciągniętego kredytu mieszkaniowego będą spłacane z otrzymywanego czynszu, a do tego wartość nabytego korzystnie mieszkania będzie rosła.

Po spłacie wszystkich rat wynajmujący będzie właścicielem mieszkania wartego znacznie więcej niż w momencie zakupu, które spłacił nie angażując żadnych dodatkowych środków. Gdy ceny mieszkań zaczną ponownie zwyżkować taka okazja może się już nie pojawić.

Czytaj więcej: tanie mieszkania warszawa

Information and Links

Join the fray by commenting, tracking what others have to say, or linking to it from your blog.


Other Posts

Reader Comments

Sorry, comments are closed.Partnerzy
Na skróty:
Sprzątanie firm