Metody leczenia niepłodności


Jesteśmy pewni, że niejednokrotnie dla wielu par decyzja o odwiedzinach w klinice leczenia bezpłodności jest trudna – należy jednak wiedzieć, że prawie zawsze udaje się zwyciężyć niepłodność bez potrzeby zastosowania drogich zabiegów in vitro. W związku tą sytuacją nigdy nie rozpoczynamy procesu od zabiegów In vitro, nie wskazując na przyczynę problemu.

Wszyscy przyszli rodzice otrzymuje kompletną informację przed wdrożeniem terapii. Wszelkie działanie terapeutyczne poprzedzone jest dokładnym badaniem medycznym, dokładnym badaniem lekarskim oraz wykonaniem zestawu niezbędnych badań laboratoryjnych i obrazowych. Leczenie niepłodności to proces złożony i wieloetapowy, dlatego po postawieniu kompletnej diagnozy wspólnie z Państwem ustalamy najbardziej optymalny sposób leczenia.

Początek

Na pierwszą wizytę zapraszamy parę przyszłych rodziców, której dotyczy problem z posiadaniem potomstwa, ponieważ zgodnie z najważniejszą zasadą międzynarodowych standardów diagnostyki niepłodności, prowadzimy diagnostykę jednocześnie u obojga partnerów. Początkowy etap wizyty polega na zebraniu szczegółowego wywiadu medycznego. W trakcie badań zbieramy informacje o historii starań o dziecko, wcześniejszych próbach diagnostyki i leczenia, stanie zdrowia, chorobach i operacjach przez które przebyli zgłaszający się do nas pacjenci.

Dopytujemy również o rodzaj wykonywanej pracy, styl życia i narażenie na elementy upośledzające płodność m. in. promieniowanie, chemię, przebywanie w pomieszczeniach o wysokiej temperaturze. Ważne jest aby przyszli rodzice przynieśli na pierwszą wizytę każdą posiadaną dokumentację medyczną. Po przeprowadzeniu wywiadu zastosowane zostanie badanie lekarskie. Odwiedziny kończy ustalenie spektrum niezbędnych badań laboratoryjnych. Są to najczęściej: badania hormonalne, badanie bakteriologiczne, badanie nasienia, ocena owulacji, badanie ultrasonograficzne.

Na następnych wizytach w zależności od otrzymanych wyników badań wybrana zostanie diagnoza lub zlecone zostaną kolejne specjalistyczne badania. Po końcowym ustaleniu źródła niepłodności doktor przedstawi sposoby leczenia i rokowanie co do czasu i możliwości uzyskania wyczekiwanej ciąży.

Zabiegi rozrodu wspomaganego

Podczas terapii niepłodności poza tradycyjnego leczenia farmakologicznego stosuje się także mniej lub bardziej inwazyjne zabiegi. Do zabiegów wykonywanych w naszej klinice zaliczają się inseminacja domaciczna (IUI) oraz zapłodnienie pozaustrojowe metodą ICSI z opcją IMSI wraz z przeniesieniem zarodka do jamy macicy (IVF – ET) z opcją laserowego hatchingu (AH).

Inseminacja domaciczna (IUI)

Proces opiera się na aplikacji bezpośrednio do jamy macicy odpowiednio przygotowanego nasienia przy użyciu specjalnego miękkiego cewnika. W celu otrzymania zwiększonej ilości komórek jajowych u kobiety przed inseminacją hormonalnie stymuluje się jajniki, co podnosi szansę na ciążę. Decyzję o dobraniu dawki hormonów do stymulacji i terminie wykonania inseminacji lekarz prowadzący ustala podczas monitorowania cyklu.

W dniu zaplanowanej inseminacji mężczyzna dostarcza do laboratorium nasienie kilka godzin wcześniej przed zaplanowanym przez lekarza czasem zabiegu, ponieważ należy je odpowiednio przygotować. Przygotowanie nasienia polega na ustaleniu do aplikacji najlepszej frakcji plemników posiadających najwyższy czynnik zapładniający.

Zabieg najczęściej nie jest bolesny i nie wymaga znieczulenia, a po zabiegu pacjentka może poruszać się i jeździć samochodem. Inseminacja odbywa się ambulatoryjnie po ułożeniu pacjentki na stanowisku ginekologicznym. Po zabiegu może pojawić się małe plamienie krwią. Wskazania do IUI: wrogość śluzu szyjkowego w stosunku do plemników, obniżone parametry nasienia, zaburzenia owulacji, endometrioza, niepłodność idiopatyczna.

Darmowe In Vitro

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło realizację programu refundacji zabiegów in vitro. Dzięki temu po kwalifikacji do projektu oferowane są całkowicie darmowe zabiegi in vitro. Bezpłatne są także wizyty i badania w trakcie realizacji programu. O włączeniu do programu decydować będzie kolejność zgłoszeń oraz wyniki badań.


Reader Comments

Sorry, comments are closed.Partnerzy
Na skróty:
Sprzątanie firm