Rodzaje stosowanych łożysk


ball-bearing-775962-mWspółczesna technologia pozwala nam na wykorzystywanie nowoczesnych łożysk, różnorodnego rodzaju, przy czym każde z nich, będzie miało nieco inne zastosowania. Każde z nich będzie charakteryzowało się zupełnie innymi parametrami technicznymi, toteż ich przeznaczenie będzie zupełnie inne, wobec czego też, musimy zdać sobie z tego faktu sprawę, aby w przypadku jakichkolwiek napraw maszyn, urządzeń, czy też pojazdów mechanicznych, zawsze dobierać odpowiednie do tego rodzaju zastosowania łożyska. Niektóre z nich będzie dość prosto odróżnić od siebie, niestety inne bardzo trudno, przez wzgląd na łudząco podobny do siebie wygląd. Zobaczmy jednak jakie łożyska będą stosowane w konkretnych przypadkach, i dlaczego.

Łożyska ślizgowe.

Łożysku ślizgowe, to specyficzny rodzaj łożyska, w którym dwie powierzchni płaskie przyłożone do siebie będą bardzo precyzyjnie, co zapewnia im odpowiednie ślizg po sobie. Tego typu łożyska muszą być precyzyjnie wykonane ze stali hartowanej, z zastrzeżeniem tego, iż powierzchnia ślizgu musimy być dokładnie wyszlifowana, aby nie powodować tarcia, które mogłoby uszkodzić samo łożysko. Znajdują one swoje zastosowanie przede wszystkim w różnorodnych maszynach przemysłowych, na przykład w tokarkach, także tych sterowanych numerycznie, jak również w innych maszyn obróbczych, gdzie zakłada się wykonywanie ruchu wzdłużnego pewnych elementów względem siebie. Jest to w takich przypadkach bardzo efektywna forma łożyska, które zapewnia nam dość precyzyjnie przesuwanie się elementów względem siebie, z możliwością precyzyjnego ustawiania ich w odpowiedniej dla danego przypadku pozycji.

Łożyska toczne.

Wszędzie tam gdzie będziemy mieli do czynienia z ruchem obrotowym, konieczne będzie zastosowanie łożysk tocznych, które zapewniają przeniesienie siły ruchu obrotowego. Łożyska składają się z dwóch pierścieni ułożonych względem siebie równolegle, zaś przestrzeń pomiędzy nimi wypełniona jest elementami tocznymi, najczęściej kulkami, wałkami, czy też nawet stożkami. Znajdziemy je na przykład także w tokarkach, ale przede wszystkim w codziennym użytku, w naszych samochodach, które bez zastosowania łożysk tocznych nie byłyby w stanie się poruszać. W tym szczególnym przypadku łożyska wykorzystywane są przede wszystkim do zapewnienia możliwości obracania się kół, czy też wału silnika, które to elementy stanowią najważniejsze elementy mechaniczne każdego pojazdu samochodowego, bez których samochód po prostu jest absolutnie bezużyteczny.

Jednym słowem, zastosowanie łożysk jest stosunkowo szerokie, wobec czego można powiedzieć, iż na chwilę obecną, nie bylibyśmy w stanie sobie poradzić bez tego wyjątkowego odkrycia w dziejach ludzkości. Łożyska są nam po prostu niezbędne do prawidłowego rozwoju naszego przemysłu, jak i cywilizacji, zaś ich odkrycie, stanowi bardzo duży krok do przodu w dziejach całej ludzkości.

Information and Links

Join the fray by commenting, tracking what others have to say, or linking to it from your blog.


Other Posts

Reader Comments

Sorry, comments are closed.Partnerzy
Na skróty:
Sprzątanie firm